Kategori: Aileler İçin

eaa

EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI HAKKINDA SORULARINIZIN CEVABI

-Coxsackie virüsü denilen mikrobun yol açtığı,
-Ağız içerisinde, el ve ayakta ve de popo bölgesinde döküntülerle kendini gösteren hastalığa EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI ismi verilir.
-Hastalık aniden ateş, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ağız içerisinde döküntülerle başlar. Döküntüler içleri su toplayan kabarıklıklar şeklindedir ve dudak, dil, diş etleri ve yutak bölgesinde görülürler. Benzer döküntüler el ayasında, ayak tabanında ve popo bölgesinde de ortaya çıkar. El-ayak-ağız hastalığı el ayası ve ayak tabanında döküntüye yol açan nadir hastalıklardan birisidir. Çocuk bir süre yere basamayabilir. Sabırlı olun.
-Döküntüler tırnaklarda görülebilir, tırnaklar düşmez
-Hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden geriler. Döküntüler 1 haftada kaybolur. Mikrop kaparsa iz bırakabilir.
-Döküntülerden 2 gün önce ve 1 hafta sonrasına kadar hastalık bulaştırıcıdır.
-Döküntüler iz bırakmadan iyileşir. Mikrop kaparsa iz bırakabilir.
-El-ayak-ağız hastalığı en sık çocuklarda gözlenir ve kreş ve okul ortamında çocuklar arasında kolaylıkla yayılır.
-Bu hastalık YAZ aylarında sık görülür.
-Tedaviler doktor kontrolünde yapılmalıdır
-Ateş için: Ateş düşürücü ilaçlar, ılık su uygulaması yapılalabilir
-Ağrı için: Ağrı kesici şuruplar verilebilir
-Kaşıntı için: Çocuğun kaşıntısını azaltmak gerekir yoksa yaralar parçalanıp mikrop kapabilir. Çocuk çok kaşını ve hayli rahtsız hisseder. Bunları önlemek için kaşıntı şurubu-kremi-losyonu verilebilir. Ben şurubu ve losyonu tavsiye ediyorum, losyon daha iyi ve daha geniş bir alana yayılıyor.
-Antibiyotik: KULLANILMAZ. Yaralar parçalanırsa, mikrop kaparsa antibiyotik gerekebilir. Doktor dışında hiç kimseden antibiyotik almayınız.
-ANTİBİYOTİKLİ KREM: Döküntüler kabuklanırken, ayak altındaki yaralar çocuğu yürüyemez hale getirirse, mikrop kapma riski varsa antibiyotikli kremler verilebilir.

-Bu hastalığı bir defa geçiren çok çok çok nadiren birdaha geçirir.
-Çocuklardan büyüklere bulaşabilir, gebelere bulaşması risklidir, el-ayak-ağız hastalığı olan çocukla temas etmiş olan gebe kadın doğumcusuna bunu söylemelidir.
-Bu hastalık çocuğun direncini düşürebilir doktorunuz size çinko vitamin verebilir
-Tırnak yaralarında çinko ve demir faydalıdır
-Çok nadir beyne-akciğere yayılarak ciddi risk yaratabilir, bunu engellemenin tek yolu çocuğun direncini güçlendirmek için enerji verici sıvılarla (mama gibi) beslemek, bol sıvı vermektir. İlk 6 ay sadece anne sütü ve bolca emzirme yapılmalıdır.
-Bu hastalık çocuğun direncini düşürür, ağız yaraları acı verdiği için iştahsızlık yaratır. Bol sıvı…Bol sıvı …Bol sıvı …Bol sıvı ….Bol sıvı
-İştahsızlıkta yinede çocuğu beslemeye çalışılmalıdır, ağız yaralarında markalı temiz dondurmalar yedirilebilir. Özellikle sıvı (mama-su) veremiyorsanız, ishalle çok sıvı kaybetmişse daha sık kontrole gidin.
-Döküntüler çıkınca 1 hafta çocuğunuzu okula göndermemenizde fayda var. Okulda ciddi hastalığı olan bir çocuğa bulaştırırsa o çocukta ciddi hastalık oluşabilir.
– Çocuğunuza bu hastalığın tanısı konulursa Öğretmenine ve aile hekiminize bilgi veriniz
-Döküntülerin ilk 3-4 gününde çocuğu lifle-bezle yaralara temas ederek yıkamayın. Benim tavsiyem 1 hafta normal banyo yaptırmak yerine temiz şekilde yaralara dokunmadan su dökerek temizlik yapın. Yaz hastalığı olduğu için çocuk bu dönemde çok terleyecektir.

—–oOo—–

Dr. Attila

www.facebook.com/cocukdoktorubilgiler

En Güncel Makaleler