In Aileler İçin

ba

AH ŞU BURUN TIKANIKLIKLARI YOKMU…

BEBİŞİMİN BURNUNU ONA ZARAR VERMEDEN VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE NASIL AÇARIM?

BASİT NEZLE HASTALIĞINDA
GRİP HASTALIĞINDA
GEREKLİ İNCELEMELER, MUAYENELER YAPILDIKTAN SONRA
BEBİŞİNİZE “BURUN AÇMA” TEDAVİSİDE UYGULAYACAKSANIZ
SİZE BİR KAÇ ÖNERİM VAR…

***

— Okyanus suyu ilacı (Devlet tarafından ödenmiyor)
— Ağız yoluyla çekilen bir burun aspiratörü (Devlet tarafından ödenmiyor)
— Rhinfant isimli burun spreyi (Devlet tarafından ödeniyor, muadil formlarıda bu ilaçla aynı işi görür)

alın;

1) Bebeği yatar pozisyonda sıkıca tutun, ilaç uygularken korkar ve başını sağa-sola çevirir, o anda burun spreyinin ucu o fındık burnuna zarar verebilir, bu nedenle bir süreliğine ona nazikçe “güç” uygulamalı ve başını sabit bir şekilde tutabilmelisiniz. Mümkünse bir yakınınız size yardımcı olsun.

2) Rhinfant isimli burun spreyinden her iki burun deliğine 1’er puf sıkın. Böylece burun damarları kasılır ve sümük üretimi azalır ayrıca burun içindeki şişlikde indiği için burnun açılması sağlanır. Bu tür burun spreylerinin içindeki madde yutulsada, genize kaçsada zarar vermez. “sıfır” yaşından itibaren kullanılabilen bir üründür.

3) 2 dakika bekleyin ve bebişi sakinleştirin

4) Bebişi yeniden yatırın ve başını sabitleyin

5) Okyanus suyunu her iki burun deliğine 2-3 er damla damlatın. Böylece Rhinfant spreyin burunda yarattığı kuruluğu ve yerinden oynattığı sümük partiküllerini nemlendirmiş ve yumuşatmış olacaksınız.

6) 2 dakika bekleyin ve bebişi sakinleştirin

7) Bebişi yeniden yatırın ve başını sabitleyin

8) Burun aspiratörünün bir ucunu bebişin burnuna diğer ucunu ağzınıza alın ve orta şiddetçe içinize çekerek burundaki yapıştığı yerden kopan ve yumuşayan sümüğü temizlemiş olacaksınız.

9) Rhinfant burun spreyi bir günde en fazla; Yenidoğanlarda 2 diğer yaşlarda 3 defa ve her defasında her iki burun deliğine 1’er puf şeklinde kullanılır, bu dozu aşmayınız.

ÖNEMLİ:
– Bu tür (Rhinfant, İliadin pediatrik vb..) spreyleri düzenli kullanımda 5 günden fazla kullanırsanız burun içi kurur ve tahriş olur. Buzdolabının yüksek bir rafında muhafaza ederek masum burun tıkanıklıklarını açmak için yeniden kullanabilirsiniz. Bu spreyleri düzenli kullanımda 5 günden fazla üst-üste kullanmayın.

– Okyanus sularının hepsi aynı içeriğe sahiptir, bazılarının içinde tatlandırıcı vardır ancak işlevi aynıdır, gücü aynıdır. Bu tür ilaçlara gereksiz para ödemeyin, size kullanımı en kolay olanı alın. Okyanus sularını günde 10 defada kullanabilirsiniz. Çünkü bu ilacın içinde vücudun doğal suyuna eşdeğer mineraller vardır.

– Spreyi ve okyanus suyunu temiz tutmazsanız her kullanımda bebişe mikrop vermiş olursunuz.

– Burun tıkanıklığının nedeni her zaman basit bir nezle değildir. Çocuğun genel durumu iyi olsada akciğerlerinde mikroplar kol geziyor olabilir, bu nedenle nezle de olsa küçük yaştaki çocukların poliklinik kontrolüne , aile hekimlerine gitmeleri gerekir. Gelen hırıltı burun tıkanıklığından değil akciğerdeki nefes borularından kaynaklanıyor olabilir ve muayene edilmeden birbirinden ayrılamaz.

– Yenidoğan bir bebeğin burnu sürekli tıkanıyor, emzirme güçlüğü gelişiyor, süt sürekli ağzından geliyor ve bebiş nefes alma sorunları yaşıyorsa burnun arka kısmı doğuştan kapalı olabilir. Bu mühim bir hastalıktır ve mutlaka doktora başvurmanızı gerektirir.

– Bebekler için burun tıkanıklığı öyle rahatsız edici bir durumdurki inanamazsınız. Bebişler belli bir yaşa kadar ağızdan nefes almasını bilmedikleri için nefes alma sıkıntısıyla gece sürekli uyanır ve asabi olurlar. İnanın bana asabi bir bebekle uğraşmak istemezsiniz. Bu nedenle burnunu güzelce açmadan uykuya yatırmayın.

– Yenidoğan bebeklerin burun delikleri küçücük olduğundan kolayca tıkanır. Burnu tıkalı bebeği emzirmeye çalışmayın. Burnu sümükle tıkalı, ağzı mememede… Nereden nefes alacak ? Ama meme ucu ağzında ve emme refleksi o istemesede memeyi emmesine neden oluyor. Bu resmen bebişe eziyettir, ayrıca sütü akciğerine kaçırabilir ve ciddi zatürre rahatsızlıklarına yakalanabilir.

– Bazı grip şuruplarının içinde de burnun açıcı maddeler vardır

—–oOo—–

Dr. Attila

www.facebook.com/cocukdoktorubilgiler

Recommended Posts

Aradığınız kelimeyi yazıp enter tuşuna basın