Kategori: Aileler İçin

Çocuğumun Ateşini En Doğru Nasıl Ölçerim

çocuk_ateş

Çocuk koşup oynamamış, yemekten yeni kalkmamış, güneş ya da soba-kalorifer gibi bir ısıtıcının temasında kalmamışken ateş ölçülmelidir. Aksi taktirde ölçüm yanlış sonuç verir.

• Terli cilde temas eden ateş ölçer hatalı sonuç vereceği için, elektronik ya da civalı ateş ölçerin metal kısmını koltuk altını kuruladıktan sonra yine koltuk altına yerleştirin, çocuğun kolunu kapatarak hafifçe termometreyi sıkıştırın. Bu sırada ağlayabilir, ağlaması ateşi “hastalık ateşi” seviyesine yükseltmez, endişelenmeyin. Önemli olan doğru ölçüm yapmaktır. Elektronik termometreler sinyal verecek şekilde dizayn edilmişlerdir, bu sürede yaklaşık 2-3 dakikadır. Civalı termometreler de koltuk altında 3 dakika bekletilmeli ve deneyimli biri tarafından okunmalıdır. Popodan ateş ölçümü yaparkende bu süre aynıdır. İlk 30 gün dışında her yaştan çocukta ateş popodan (anüsten) ölçülebilir. Bunun bedensel ya da psikolojik hiç bir sakıncası yoktur. Aksine koltukaltı ile kıyaslandığında daha güvenilir sonuç verir. Çocuğu sabitleyin, termometrenin metal kısmını anüse sokun ve 3 dakika bekleyin. Civalı ateş ölçerlerle ağız içinden ve anüsten ateş ölçmeyin, çocuklar ısırabilir, hareket edebilir, temometre kırılır ve içinde ki civa zehirlenmeye, çam ise yaralanmalara neden olabilir.

• Yine Terli cilde temas eden ateş ölçer yanlış sonuç vereceği için, lazerli, deri üzerinden ölçüm yapan aletler ile ateş bakacaksak yine deriyi kurulamalıyız ve ateşi aletin kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde ölçmeliyiz. (Örneğin, kullanma klavuzunda “Kulak içerisine yerleştirin, alına ya da şakak bölgesine 5 santimetre uzaklıkta tutun” yazar.) Bu tür aletlerin kaliteli, bilindik markalı ürünler olmasına özen göstermelisiniz. Bu tür aletlere “doğru ölçüm” mantığı ile yüksek ücretler ödemeyin. Bir çok büyük hastanede piyasada 10 TL’den daha pahalı olmayan, koltuk altına yerleştirilen ve marketlerde dahi satılan elektronik termometreler kullanılmaktadır ve bu aletlerle de doğru ölçümler yapmaktadır. Deri üzerinden vücut ısısını saptayan lazerli temometreler sadece “ölçüm kolaylığı sağlaması” için tercih edilebilir.

—–oOo—–

Dr. Attila Alp GÖZÜBÜYÜK

Önerilen Çocuk Sağlığı Makaleleri